Choď na obsah Choď na menu
 


Ako umyť okno bez šmúh?

Ako umyť okno bez šmúh?

2.jpgNiekedy sa to skrátka stane a my si neviem pomôcť. Reč je o šmuhách na okne, ktoré nám akosi nevdojak vzniknú popri dobrom úmysle umytia okien. Ale na všetko existuje recept.

Prečo vlastne zostávajú šmuhy?
Niektoré gazdinky by povedali, že hlavnou príčinou vzniku šmúh na okne je chlap, ktorý tie okná umýva. To však nie je tak úplne pravda, pretože kvalitné umytie okien nie je len výsadou žien. Sem tam sa nájde aj muž, ktorý ich umyje rovnako dobre, ba niekedy aj lepšie, ako nejedna žena.

Nechajme však tradičné sváry medzi pohlaviami tak a pozrime sa na to, čo je skutočnou príčinou šmúh. Problémom môže byť napríklad to, keď sa okná umývajú za príliš teplého, slnečného a jasného dňa. Vtedy totiž voda, ktorou okno umývate, až príliš rýchlo uschýna a keďže vy ju preto nestihnete zotrieť, na skle zostanú nepríjemné šmuhy.

Ako teda na to?
Hlavy máme plné reklám na tie najlepšie čistiace prostriedky, ktoré nám aj z tohto najšpinavšieho okna vykúzlia sklo čisté ako kryštál. Lenže použijete jeden, použijete druhý, tretí a zrazu zistíte, že na reklamách nie je až tak veľa pravdy. Často je to práve naopak, pretože čistiace prostriedky na okne na seba dokážu naviazať špinu a vaše okno tak aj bude nakoniec vyzerať.

Využime radšej skúsenosti našich mám a babičiek a namiesto drahých čistiacich prostriedkov použijeme buď obyčajné mydlo rozpustené vo vode alebo obyčajný saponát na riad. Ten si dáme do jedného vedra, zatiaľ čo v druhom bude čistá voda s trochou octu. Niektoré gazdinky namiesto octu používajú lieh, ale v podstate je to jedno, obe látky sú totiž skvelé za zabezpečenie lesku.

Takže v prvej fáze okno vyčistite vedrom so saponátom alebo mydlom, v druhej fáze ho ešte raz prejdite čistou vodou s octom a v tretiu fázu zamerajte na leštenie okna. Tu však buďte opatrní! Niekedy totiž roníme chybu v tom, že sa ho snažíme vyleštiť handrou. Oveľa lepší spôsob je však leštenie starými novinami. Tie za prvé po sebe nezanechávajú chĺpky a za druhé lepšie pijú vodu, ktorú by po zaschnutí na okne narobila šmuhy.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.