Choď na obsah Choď na menu
 


Obliekať či neobliekať? Kto má pravdu?

Obliekať či neobliekať? Kto má pravdu?

2.jpg  Obliekanie psov – to je otázka, ktorú riešia mnohí majitelia psíkov, ale aj ľudia, ktorí psov nemajú, no na túto problematiku majú svoj názor. A ten býva veru rozmanitý. Ako vidia obliekanie psov „páničkovia“, ochrancovia zvierat či veterinári?

Majitelia psíkov
V dnešnej dobe sa rozmohol vcelku dobrý „biznis“ v oblasti starostlivosti o psov. Nečudo, veď mnohí ľudia majú psa neraz ako istú náhradku vlastného potomka a tak sa celý ich záujem a starostlivosť sústreďuje len na toho štvornohého miláčika, ktorému by aj modré z neba zniesli. Obzvlášť ženy majú tendenciu vyžívať sa vo „fintení“ svojho psa a kupujú mu drahé, exkluzívne modely oblečení.

Obliekanie psov pritom nie je vždy prínosom pre samotné zviera. Často je to len o túžbe majiteľa psa ukázať sa so psom v zaujímavom „outfite“, pričom chúďa zviera doslova trpí napratané v ružových volánikových „šatôčkach“, chutnom župane či inom type oblečenia.

Majitelia psíkov to neraz berú ako svoju povinnosť kupovať svojmu miláčikovi oblečenie a starať sa o neho ako o dieťa. Veľakrát je to však naozaj pomýlené a proti prírode. Psa môže obliekanie stresovať, spôsobovať mu nepohodlie a zle zvolené oblečenie mu navyše môže spôsobiť rôzne kožné problémy. Takže obliekanie psov len tak z rozmaru „páničkov“ naozaj nie je vhodné a treba poriadne zvážiť, či pes oblečenie potrebuje alebo nie.

Ochrancovia zvierat
Tí zvyčajne škaredo pozerajú práve na takých majiteľov psíkov, ktorí svojho miláčika vyobliekajú, len aby sa mohli ukázať. Neraz sú psy ponavliekaní v takých modeloch, až to hraničí so slabším odvarom týrania. Väčšina plemien oblečenie nepotrebuje a teda načo psa zbytočne stresovať?

Mnohí majitelia psov vidia význam aspoň v obliekaní bezsrstých či krátkosrstých plemien. No ani tu nie je odpoveď jednoznačná. Aj takýto pes by mal byť dostatočne prispôsobený chladu a ak ho zvykneme na obliekanie, môže sa stať náchylnejším na ochorenia.

Veterinári
Veterinári nemajú tiež jednotný názor a často vidia určitý význam v obliekaní aspoň krátkosrstých či menších plemien počas zimných chladných dní. Podobne aj pri chorých psíkoch či psíkoch, ktorí žijú väčšinou vo vnútri v teple, sú zvyknutí na rôzne výhrevné podložky a podobné vymoženosti modernej doby, môže byť nejaký ten pohodlný svetrík či mikina na prechádzku vhodnou ochranou pred chladom.

Netreba to však určite preháňať a keď už, tak psa naozaj obliecť len na pobyt vonku. Nenechávajte ho  dlho v oblečení, pretože to nie je prirodzené a navyše, priveľa tepla by mohlo spôsobiť psovi prehriatie.

Psy sú zvieratá, ktoré sú od prírody uspôsobené na to, aby sa vedeli prispôsobiť aj chladnejšiemu počasiu. Väčšina psov s tým naozaj problém nemá a oblečenie teda nepotrebuje. S rozvojom trendu takzvaných „kabelkových“ a doma chovaných maličkých psíkov však je na zváženie pri takýchto plemenách zaobstarať si nejaké to oblečenie, aby psíkovi v zime nebolo chladno. Dôraz treba ale dať na to, aby bolo oblečenie pre psíka skutočne pohodlné a nebránilo mu v pohybe.

O tom, či konkrétne váš pes potrebuje alebo nepotrebuje oblečenie, je dobré poradiť sa s veterinárom. Psie oblečenie totiž naozaj nie je vždy prínosom, skôr naopak, často môže narobiť viac problémov.

No či sa už na obliekanie psov pozeráte pozitívne alebo negatívne, oplatí sa vám navštíviť našu fotogalériu, kde na vás čakajú mnohé bláznivé, ale aj konzervatívnejšie psie modely.