Choď na obsah Choď na menu
 


Bruško v skvelej forme – aj po Vianociach

Bruško v skvelej forme – aj po Vianociach

834511.jpgRuku na srdce, nezjedli ste toho počas sviatkov o niečo viac, než žalúdok potreboval? Asi len málo ľudí teraz zakývalo hlavou, že niečo také nehrozí a drvivá väčšina len tíško súhlasila. Vianoce sú predsa sviatkom hojnosti a nie je ľahké odmietnuť dobroty, ktoré sa hromadia na stole.

Čo však teraz - niekoľko dní po najväčších sviatkoch, keď je bruško väčšie, plnšie a esteticky sa vám nehodí do plánovaných silvestrovských šiat? Je čas na rýchlu očistu tela. Je totiž veľmi pravdepodobné, že na stave vášho bruška sa ani tak nepodpísali čerstvo usadené tuky, ale zaúčinkovalo nafúknutie. Zbavte sa ho čo najskôr a brucho dajte do Silvestra do poriadku.

Správny jedálniček
Treba vôbec vysvetľovať, prečo je vaše bruško po sviatkoch v takom stave, v akom je? Hodovanie, ochutnávanie a pripíjanie sú predsa obľúbenými sviatočnými činnosťami nedá sa im len tak vyhnúť. Avšak prehnané natláčanie sa vedie k nafúknutiu, nahromadenému „odpadu" v tele a následne aj k nejakým tým problémom. Zhoršené trávenie, nepravidelné posedávanie na záchode a nezabúdajme ani na priberanie, to j len výpočet toho, čo vás môže ohrozovať.

Ak teda chcete byť zase fit a nemať pocit, že vám v bruchu ešte stále leží celý sviatočný náklad, treba nejaké zmeny. Najlepšie bude zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré sa spolupodieľajú na správnom trávení a na potláčaní nafúknutého bruška. Na tanieri by vám teda nemali chýbať jogurty, ktoré nakopnú fungovanie žalúdka, vláknina, ktorá je dobre známa pri prečisťovaní brucha. Nezabúdajte na ovocie, ktoré je plné vody, a tak pomáha k vyplavovaniu nepotrebných látok z tela. Túto istú funkciu plní aj zelenina, ktorej mnohé druhy v sebe ukrývajú aj potrebnú vlákninu. V skratke teda povedzme, že pre krajšie a zdravšie bruško by ste si mali okamžite nastoliť zdravší stravovací režim.

1242751.jpgSladkosti dajte bokom
Pre istotu zdôrazňujeme, že ak chcete mať bruško fit a príťažlivé, dajte bokom aj väčšinu sladkostí. Počas sviatkov je ich v dosahu príliš veľa, takže nastavte sebaovládanie na najvyšší stupeň a radšej ako koláče voľte zdravšie pochutinky. Čerstvé ovocie, prípadne troška jeho sušenej verzie, tmavá čokoláda alebo med by mli zahnať vaše chute a udržať fungovanie preladeného bruška v lepšom chode.

Vyplavte, čo netreba
Ako sme už povedali pri ovocí a zelenine, pre správne fungovanie bruška je dôležitá aj voda. Nezabudnite teda na pitný režim, ktorý by ste pokojne mohli aj posilniť. Nechajte však bokom sviatočné lákadlá ako víno, prípitky či bublinkové vody a radšej stavte na čistú pramenistú a dostatok čajov. Bylinkové čaje dokážu efektívne bojovať proti nadúvaniu a zlému tráveniu, takže skúste mätový, feniklový alebo čaj z ďumbiera. Veľmi jednoducho ich pripravíte aj z čerstvých surovín, takže ich skúste v tejto a nie ich sáčkovej podobe.

Začnite opäť s pohybom
Nie je ničím neobvyklým, že ak na čas dáte pauzu pravidelnému pohybu, cítite sa väčšia, plnšia a mľandravejšia. Preto ani medzi sviatkami nevynechávajte cvičenie, ktoré telu robí viac ako len dobre a dokáže vás udržiavať vo forme, ktorá vám vyhovuje. TU nájdete dôvody, prečo si dnes predsa len zacvičiť, takže do toho. Poďakuje sa vám nielen vaše bruško a vy sa budete cítiť o poznanie lepšie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.